Posted on: Ağustos 30, 2022 Posted by: blog Comments: 0

Voleybol, ​​tenis, futbol ve diğer sporlardan sıkıldıysanız zamanınızı badminton oynayarak geçirebilirsiniz. Badminton basit ve eğlenceli bir oyundur. Kendine has kuralları olan bu oyunun keyfini sevdiklerinizle birlikte Badminton oynamayı öğrenerek bu sporun tadını çıkarabilirsiniz.

Badminton tenis oyununa oldukça benzer bir oyundur. Rakipler, topu karşı tarafa geçirerek puan kazanırlar. Tenisten farklı olarak kullanılan top, yarım bir topun üzerine dikilmiş tüylere sahip bir araçtır. Badminton sahası, tenis sahasıyla benzer ölçülere sahiptir.

Badminton Nasıl Oynanır

Badmintonda tıpı tenis sporunda olduğu gibi sahanın her iki tarafında da oyuncular bulunur. Oyun servis atışı ile başlar. Bu servis, sahanın sağ tarafından kullanılır. Topun servis edildiği taraftaki oyuncu faul yaparsa veya top o kişinin sahasına düşerse, servis atan oyuncu puan kazanır. Oyun bu şekilde oynanır ve bir tarafın kazanması beklenir. Top, rakip oyuncunun sahasına düşmelidir. Servisin başarılı kullanımı sayıların sahibi olur, bu nedenle badminton oyununda servis çok önemlidir.

Her oyunda olduğu gibi badmintonda da pek çok kural mevcuttur. Özellikle tenise aşina olan kişiler badminton oyunun mantığını kolayca çözebilirler. Günümüzde çok az kişi tenis ve badminton sporunun ayrımına varabilir. Temel olarak aynı mantık üzerinde izleyen tenis ve badminton, günümüzde en çok oynana sporlardan biridir. Özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli bir spordur.

Badminton oynanışı şu şekildedir:

  • İki oyuncu ile veya ikişer kişilik iki grup halinde oynanır ve amacı tüylü topu karşı tarafa geçirmek olan badminton topu adı verilen tüylü bir topla oynanır.
  • Setin galibi olmak için 15 puana ulaşmanız gerekir. 15 puana ulaşan seti kazanır.
  • Yazı tura atıldıktan sonra kimin servis yapacağına karar verilir.
  • Oyun servis atışı ile başlar.
  • Badminton raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • Kişi sopayı bel hizasının altına indiremez. Aksi halde skor geçersizdir.
  • Tüylü topun üzerindeki mantar kafası aşağı bakmalıdır. Servis atan oyuncu buna dikkat etmelidir.
  • Servis kullanan kişinin zıplaması yasaktır.
  • Servis atıldıktan sonra, atılan top karşı sahaya ulaşmalıdır, eğer top karşı sahaya ulaşmazsa veya top fileye temas ederse, sonuç geçersizdir.

Leave a Comment