Posted on: Ekim 16, 2022 Posted by: blog Comments: 0

Buz Hokeyi Şampiyonası Başlıyor

Buz hokeyi şampiyonası dünyanın en popüler sporlarından biridir ve birçok ülkede oynanmaktadır. Her yıl dünyanın her yerinden takımlar, en iyi buz hokeyi oyuncularını belirlemek için bir turnuvaya katılır. Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası (WIC), dünyanın dört bir yanından en iyi takımları bir araya getiren uluslararası bir buz hokeyi turnuvasıdır. Her yıl ülkeler, farklı ülkelerden sporcuların rekabet edebilmesi için Dünya Buz Hokeyi Şampiyonalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ev sahibi ülke genellikle yarışma için favori takımını seçer. Katılan her ülke en iyi atletlerini gönderir ve stil yeteneklerini bu spora getirir. Betist Giriş

İlk Kez 1950’de Oldu!

Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’nın ilk buz hokeyi maçı 30 Ocak 1950’de Finlandiya’nın Helsinki kentindeki La Rikki Spor Merkezi’nde gerçekleşti. Finlandiya ve İsveç, kimin dünyanın tartışmasız buz hokeyi şampiyonu olacağını görmek için yarıştı. Finlandiya şampiyonaya ev sahipliği yaptığı için, varsayılan olarak kazananlar ilan edildi. Ancak İsveç, bu çok rekabetçi alanda halkın beğenisini kazandı. Bu ilk şampiyonaya 80’den fazla ülke katıldı ve 32 milli takım final turuna kaldı. Turnuvaya ev sahipliği yapmanın yanı sıra Finlandiya, bu etkinlik için özel olarak bir buz hokeyi stadyumu inşa etti. Bu stadyum o zamandan beri Helsinki’nin en tanınmış yerlerinden biri haline geldi- yıl boyunca konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Şampiyona Finlandiya, İsveç, Rusya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Kanada. Her oyun, bir golün oyunu kazandığı ani bir ölüm periyodu ile belirlenir. Bu süre zarfında, hiçbir oyuncu atışı durdurmak için eldiven veya sopa kullanamaz. Bunun yerine, her takımın oyun sırasında takımlarının hedefini savunmaktan sorumlu kalecileri vardır. Bu pozisyon kaleciyi hızlı hareket etmeye ve şutlara karşı savunma yaparken agresif olmaya zorlar. Buz hokeyi oynarken oyuncuların birden fazla gol atması da yaygındır; hatta bazılarının 1000’den fazla hedefi vardır. Dünyanın dört bir yanından gelen hokey hayranları, bu olağanüstü sporcuların keyfini en iyi şekilde çıkarabilmeleri için bu oyunlara katılırlar.

Leave a Comment