Posted on: Mayıs 18, 2022 Posted by: blog Comments: 0

Doküman İmzalama Nedir?

Bir dokümanın, bulunan bir belgenin dijital ortamda e- imza, dijital imza veya mobil imza gibi ile imzalanmasına doküman imzalama denir. Doküman imzalama dijital imzanız sayesinde size saniyeler içerisinde dokümanınızı imzalayıp; gönderme, saklama, arşivleme gibi avantajlar sağlar. Dokümanlarınız gönderilirken de gönderdikten de sonrada sizin onayınız dışında değiştirilemez ve içeriği inkar edilemez. Her türlü içerik bilgisi ve imza sahibinin kimlik bilgisi inkar edilemeyecek şekilde garantiye alınır ve belgelenir. İmzalı bir dokümanda, değişiklik yapılmaya çalışıldığında zaman damgası ile doküman arasındaki bağlantı kopar. Bu da dokümanda değişiklik yapıldığını tespit etmenize yarar sağlar. İmzaladığınız dokümanlara zaman damgası ekleyip mühürleyebilir, imzalı dokümanı istediğiniz klasörde saklayabilirsiniz. Değişiklik tespit edilen belgelerde imza geçersiz hale gelir. Dijital imzanızın kopyalanması, taklit edilmesi, değiştirilmesi imkansız bir şeydir. Her şekilde ıslak imza ile kıyaslandığında zaman konusunda size önemli bir avantaj sağlar. Toplu imzalama özelliği ise bu avantajlardan biridir. Tek bir noktadan dokümanlarınızı oluşturabilir, gönderebilir, arşivleyebilir ve imzalayabilirsiniz. Ayrıca şifreli dokümanlarda şifre açılarak imzalama işlemi gerçekleştirilebilir.

İmzaladığınız dokümanlarınızı karşı tarafa mail, kayıtlı elektronik posta, sftp veya ftp üzerinden yapabilirsiniz. Akışta alıcı türünü seçtiğinizde, akış işlemi tamamlandıktan sonra alıcıya dokümanınız otomatik olarak gönderilir.

Doküman imzalama ile imzaladığınız dosyaların çıktılarını alabilir, elektronik sertifika hizmet sağlayıcınızın belirlediği QR kod ve doğrulama kodu üzerinden imza sertifikalarınızın doğrulamasını yapabilirsiniz.

Doküman İmzalama Kullanım Alanları

Doküman imzalama ile sertifika ve katılım belgelerinizi, eğitim kurumlarına iletmeniz gereken belgeleri, laboratuvar raporlarını, kalite dokümanlarını ve daha fazlasını imzalayabilirsiniz.

Ayrıca elektronik alışverişlerde, elektronik ticarette, e- sipariş, e- kütüphane e- fatura, internet bankacılığı, finansal işlemler, sigortacılık işlemleri gibi işlemlerde de dijital imzalamayı kullanabilirsiniz. Dijital imza ile imzaladığınız tüm belgeler ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

Doküman ve belgelerinizi dijital ortamın rahatlığında imzalamak, e- imza, dijital imza, mobil imza gibi imza sertifika hizmetleri almak, aldığınız hizmetlerde tüm imzalarınızı tek bir platform üzerinden yönetmek isterseniz https://www.izonay.com/demo-talebi/ web adresinden başvuru seçeneğine ulaşabilir ve web sitesinin geri kalanından aklınıza takılan sorularla ilgili cevaplar bulabilirsiniz.

Leave a Comment