Posted on: Ocak 9, 2023 Posted by: blog Comments: 0

En Popüler Tenis Turnuvaları Nelerdir?

Her yıl düzenlenen Wimbledon Tenis Şampiyonası, dünyanın en ünlü spor etkinliklerinden biridir. Wimbledon, İngiltere’nin Londra kentindeki Wimbledon Common’da bir çim kortta düzenleniyor. İlk tenis şampiyonaları 1877’de Royal College of Art’ın şantiyesinde yapıldı. Ancak, çim o zamanlar bir turnuvaya ev sahipliği yapacak kadar sağlam değildi. Bu nedenle, kolejin başöğretmeni Guy Willoughby, kendi bahçesindeki çimleri kesmesini ve tenis kortları için kullanmasını önerdi. Fikri o kadar başarılı oldu ki daha sonra çim tenisinin babası olarak tanındı. Tenis raketleri kullanımı profesyonellik gerektirir.

Wimbledon Tenis Şampiyonası Nedir?

İlk Wimpgam ev sahibi ülke İngiltere lehine 3:2/1’de dört çim kortta oynandı. Çim tenisi bugün hala kullanılmaktadır; ancak, oyuncu güvenliğini ve oyun kalitesini artırmak için birçok değişiklik yapılmıştır. Bunlar, daha iyi pas atışları için mahkeme alanını ve ağın üzerindeki yüksekliği artırmak için artırılmış oturma ve güvenlik ağlarını içerir. Buna ek olarak, kapasiteyi 40’a (artı yedekler) çıkarmak ve gece oyunlarında gündüz maçlarına izin vermek için iki ekstra kort eklendi. Sporcu ayakkabıları konusunda tenis ayakkabısı ön plana çıkıyor

Wimbledon Tenis Şampiyonası Tarihi

‘Wimbledon’ ismi Guy Willoughby’nin yaşadığı köyden gelmektedir. Willoughby en çok Wimbledon’ın çim kortlarını yaratmasıyla tanınsa da, bugün turnuvanın yapıldığı arazinin de sahibiydi. Arazi o sırada Londra Düşesi’ne aitti, bu yüzden onları ‘Wimbledon’ olarak kısalttı. Buna ek olarak, ‘tenis’ diğer dillerde neredeyse her zaman ‘turnuva’ olarak kısaltılır, bu nedenle bir isim için ‘wimpson’ kullanımı konusunda da bir karışıklık olmadı. 1919’dan beri, Kral George V, Harvard Prensesi Victoria ile evlendiğinde, bu kraliyet mülkü Buckingham Sarayı mülkü olarak biliniyor. Yarışma o zamandan beri o kadar popüler hale geldi ki, şimdi Kraliçe II. Elizabeth’in yanı sıra eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’e aittir. Tenis çantaları turnuva boyunca oyuncular tarafından kullanılıyor.

Wimbledon şu anda dünya çapında yayınlanıyor ve tüm dünyadaki tenis tutkunlarının her maçı yakından takip etmesine izin veriyor. Hatta geleneksel bir İngiliz spor etkinliğini görmek isteyen turistler için popüler bir günlük gezi haline geldi.

Leave a Comment