Posted on: Mart 8, 2021 Posted by: blog Comments: 0
Enerji düzeyinizi kademe kademe oluşturun

Eğer kolay yorulan biriyseniz enerji düzeyinizin eski haline dönüşmesinin biraz zaman alabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yorgunluğa neden olan ister aşın yoğun bir yaşam olsun ister aldı­ğınız …

Eğer kolay yorulan biriyseniz enerji düzeyinizin eski haline dönüşmesinin biraz zaman alabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yorgunluğa neden olan ister aşın yoğun bir yaşam olsun ister aldı­ğınız ilaçlann etkisi olsun dayanıklılığımzı arttırabilecek bazı basit yöntemler vardır. Ne var ki, istediğiniz sonuçlara ulaşmanız zaman alacaktır. Dayanıklılık zamanla oluşur.

“Yorgunluk doktorlann kafasını kanştıran bir semptomdur. Her birey yorgunluğu farklı hissettiği için tanımlaması güçtür,” diyor Dr. John Francis. “Yorgunluk beraberinde birçok farklı fiziksel so­run getirdiğinden ve anksiyete, depresyon, uykuyu yeterince alama­mak, çok fazla uyumak, yeterince spor yapmamak ya da stresle il­gin’ olabileceğinden kafa kanştıncıdır.”

Dr. Francis, bir hastanın yorgunluğunu anlayabilmek için dok­torunun gerçek bir dedektif gibi hastasını adım adım izlemesi, şikâ­yetlerine ve tıbbi geçmişine ilişkin olabilecek en fazla bilgiyi elde etmesi ve bunları ele geçirdikten sonra da elde ettiği ipuçlarını izle­yerek olasılıkları ortaya çıkarması gerektiğini ileri sürmektedir.

Dr. Francis hastalarına zinde olabilmeleri için üç aşama öner­mektedir. Bu üç aşamanın üçü de kişinin dikkatini daha iyiye yö-neltmesiyle ilgilidir. “Egzersiz yapmalısınız ama bunu yavaş yavaş yapmalısınız. Yorgunluğunuzu arttırmamak için egzersize yavaş baş­layın ve günde yirmi ya da otuz dakikalık hareketler yapın. Hem iş hem gündelik yaşamınızda acele etmeyin. Bir başka deyişle, önce­likleri saptayın, zamanınızı ye enerjinizi olumlu yönetin. Ayrıca iyi ve kaliteli bir uyku alışkanlığı kazanmaya çalışın. Yatağa yatıp uyu­mayı keyifli bir hale dönüştürün. Yatakta çalışmayın, gereğinden fazla kafein, çay, kola ve çikolata tüketmeyin, yatma ve kalkma sa­atlerinize sadık kalmaya özen gösterin. Böylece adım adım enerji düzeyinizi düzeltebilirsiniz.”

Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada sürekli yorgunluktan şikâyetçi olan on kişiden dokuzunda ani iyileş­meler ender görülmüş ama yaşam tarzının kademe kademe değiştirilmesiyle birlikte enerji düzeylerinin düzeltödiği saptan­mıştır.

Kaynak: buyukseo.com

Leave a Comment