Posted on: Ocak 22, 2023 Posted by: blog Comments: 0

Nilgün Özbaş Kobak Hayatını Kaybetti

Milli takımın eski okçularından Nilgün Özbaş Kobak hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan eski milli okçu kalp krizi geçirmesinin ardından tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti. Henüz 49 yaşında hayata gözlerini yuman Nilgün Özbaş Kobak için Türkiye Okçuluk Federasyonu taziye mesajı yayınladı. Bu taziye mesajında eski milli sporcu ve Türk milli takımı ile okçulukta Balkan şampiyonu olan Nilgün Özbaş Kobak için Allah’tan rahmet dilenirken sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dilendi. Merhumenin naaşının defin işlemleri için Türkiye’ye getirileceği ifade edildi.

Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Özbaş’ın Acı Günü

Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü görevini yapan Bilgin Özbaş’ın da ablası olan Nilgün Özbaş Kobak Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Özbaş’ın acı günü nedeniyle taziye mesajları yayınlandı. Beklenmedik bir şekilde genç yaşta vefat eden milli sporcunun ani vefatı nedeniyle ailesinin yanı sıra sevenleri ve yakınları da derin yasa boğuldu. Aslen Edirneli olan ve Yeni İmaret semti ile birlikte Edirne Sanayi Sitesi’nde de esnaflık yapan merhum Sait Özbaş’ın kızı olan milli sporcu hayatını Amerika Birleşik Devletleri’nde Virginia eyaletinde devam ettiriyordu. Yaşadığı yer olan Richmond şehrinde kalp krizi geçiren milli sporcu kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

Başta memleketi olan Edirne olmak üzere Türkiye çapında okçuluk sporunun daha yaygın hale gelmesi ve sevilmesi için büyük çabalar gösteren ve bunun gerçekleşmesinde önemli rol oynayan Nilgün Özbaş Kobak bölgede sevilen bir ailenin sevilen mensubuydu. Ayrıca ikiz kız kardeşi Belgin Özbaş da aynı spor dalında birçok başarılar kazandı. Elde ettiklerini başarılarla döneme damga vuran ikiz kardeşler hem yurt içinde hem de yurt dışında bu spor branşının önemli isimleri arasında yer alıyorlardı.

Milli Okçu Nilgün Özbaş Kobak’ın naaşının Türkiye’ye getirilmesinin ardından 13 Ocak 2023 tarihinde cuma namazının akabinde Edirne Yeniimaret 2.Beyazıt Külliyesi Camiinde cenaze namazı kılınacak. Cenaze namazının kılınmasının ardından eski milli sporcu Edirne Yeniimaret Bademlik Mezarlığında bulunan aile kabristanına defnedilecek.

En Son Babalarının Cenazesinde Görüntülendiler

Okçuluk sporunda elde ettiği başarılar ile hem Türkiye’nin hem de Edirne’nin gururu olan ikiz kardeşler en son babalarının cenazesinde görüntülendiler. Milli sporcuların merhum babaları Sait Özbaş 9 Nisan 2016 tarihinde vefat etmişti. 75 yaşında hayata gözlerini yuman Sait Özbaş marangozluk mesleğini icra ettiği Edirne’de herkes tarafından sevilen bir esnaftı. Ayrıca Sait Özbaş’ın çocukları da hem başarılı kariyerleri hem de kişilikleri nedeniyle Edirne’nin sevilen kişileri arasında yer almaktaydı. Sait Özbaş’ın cenazesine yoğun bir katılım gerçekleşmişti. Merhumun çocukları da babalarına karşı son görevlerini yerine getirmişti.

Kardeşlerine olan bağlılığı ile bilinen Bilgin Özbaş yaptığı açıklamada kız kardeşinin ani bir şekilde vefat etmesi nedeniyle büyük bir acı ve Sarsıntı yaşadığını belirterek kız kardeşinin cenazesinin Amerika Birleşik Devletleri’nden Türkiye’ye getirileceğini belirtti. Resmi prosedürler nedeniyle bu işlemlerin çok uzun sürdüğünü ifade eden Bilgin Özbaş en kısa sürede cenazenin Edirne’ye getirilmesini beklediklerini belirtti.

Merhum Nilgün Özbaş Kobak Kimdir?

Okçuluk sporunda hem ülkemizde hem dünya genelinde tanınan ve Balkan şampiyonluğu gibi başarıları bulunan merhum Nilgün Özbaş Kobak kimdir diye araştırıldığında okçuluk sporunda ülkemizin yetiştirdiği en önemli sporcular arasında yer aldığı görülmektedir. Okçuluk gibi spor dalları hakkında daha geniş bilgileri Joybet aracılığıyla bulabilirsiniz.

Leave a Comment