Posted on: Ekim 18, 2021 Posted by: Tanitim Comments: 0

Suda doğum yöntemi sayesinde anne adayı ve bebek daha sağlıklı daha stressiz daha güvenli daha ağrısız ve daha sakin bir doğum gerçekleştirir. Bu doğum yönteminin bu kadar avantajlı olmasının temel nedeni sıcak su dolu küvette olmasıdır. Su hem bebek için hem de anne adayı için büyük bir avantaja dönüşür. Sadece bunlar ile de kalmaz doğum süresi diğer doğum yöntemlerine oranla daha da kısalır. Doğum suda gerçekleştirileceği için ağrı minimum seviyeye iner ve anne adayı daha rahat hareket eder. Suda doğumun gerçekleşmesi için anneye gerekli sağlık kontrolleri yapılır Ve eğer uygunsa suda doğum gerçekleştirilir.

 Ayrıca suda doğum yöntemi için bebek 37 haftalıktan fazla olmalıdır. Bazı durumlar vardır ki bunlar suda doğumun gerçekleşmesini engeller. Mesela birden fazla gebelik varsa, vajinal kanama varsa, bebek diğer bebeklere oranla kiloluysa bu durumlar suda doğum yöntemini engelleyen sorunlar arasındadır. Bu nedenle suda doğum yöntemi gerçekleştirmeden önce anne ve bebek belirli sağlık kontrollerinden geçilir ve eğer uygunsa suda doğum yöntemi uygulanır.

 Suda Doğum Hakkında

 Yurtdışında popülerliği yakalayan ve birçok anne tarafından tercih edilen, diğer doğum yöntemlerine göre daha güvenli olan bu yöntem daha sonra Türkiye’ye geldi ve geleceğin annelerinin epey bir dikkatini çekti. Daha sonra Türkiye’de de popülerliğini yakaladı ve bazı hastanelerde bu yöntem uygulanmaya başladı. Sıcak su dolu küvette anne adayının kasların gevşemesi ile uygulanan bu yöntem anne ve bebek için daha sağlıklıdır. Birçok açıdan daha sağlıklı ve daha güvenilir olsa da her anne adayına bu yöntem uygulanmamalıdır. Suda doğum yönteminin gerçekleştirilmesi için belirli kriterlerin olduğunu söylemek mümkün, her isteyen anne adayı suda doğum maalesef ki gerçekleştiremez.

 Ayrıca tercih edilen hastane de çok önemlidir. Kaliteli ve bilindik olmalı, anne ve bebeğe uygun şartlar sağlanmalı ve bununla beraber hastanedeki doktorların ve personellerin suda doğum konusunda deneyimli ve eğitimli olması gerekmektedir. Eğer şartlarınız uygunsa ve sizde suda doğum yöntemini yaptırmak istiyorsanız detaylı bir şekilde hastane ve doktoru araştırmalı, görüşmeli ve uygun şartlar sağlandığında yaptırmalısınız.

Leave a Comment