Posted on: Temmuz 18, 2022 Posted by: blog Comments: 0

Tenis sporunda maçlar her spor dalında olduğu gibi belirli kurallar dahilinde oynanmaktadır. Tenis maçlarında set kavramı vardır. Bu kavram maçın kaç setten oluştuğuna dair vurgu yapan bir kavramdır. Tenis maçları genellikle 3 setten ya da 5 setten oluşmaktadır. 3 setten oluşan tenis maçlarında 2 seti alan ve 5 setten oluşan maçlarda 3 seti alan takım ya da oyuncu maçı kazanmış anlamına gelir. Maç içerisinde 1 seti almak için 6 oyun oynanır. Oyunlardaki puan durumları ise diğer spor dallarına göre daha farklıdır. Maçta puan durumu başlangıçta 0’dan başlar. 0’dan başlaması halinde de artarak 15-30-40 olarak devam eder. Maçlarda 2 adet takım oluşur ve bu takımlarda da en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulabilir. Maç içerisinde en fazla 4 oyuncudan başka oyuncu maça dahil edilemez.

Tenis Sporunda Kullanılan Başlıca Terimler Nelerdir?

Tenis sporu kendine özel terimler bulunduran bir spor dalıdır. Maçlarında ya da antrenmanlarında kullanılan her bir terim oldukça büyük önem arz eden terimlerdir. Tenis sporu için kullanımı önemli olan 6 adet terim vardır. Bu terimler; Servis, Forehand, Backhand, Set, Galibiyet ve Mücadele kavramlarıdır. Servis terimi tenis topunun atışının gerçekleştirilmesinde kullanılan ve maçı başlatacak olan atış anlamına gelir. Forehand terimi raketin bulunduğu elin avuç içi kısmının karşıya doğru bakacak şekilde olması ile yapılacak olan atış şeklinde kullanılan terimdir. Backhand terimi raketi geriye doğru iki el yardımı ile çekmek ve atış yapmak anlamındadır. Set terimi maç içerisinde her bir oyuna verilen isimdir. Galibiyet, maçı kazanan takım için kullanılırken mücadele terimi ise 2 takımın arasında oluşan yarış ve kazanma istekleri doğrultusunda oluşan çekişmesi için kullanılan terimdir.

Tenis Maçlarında Giyilen Kıyafetlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tenis maçları veya antrenmanları açık havada gerçekleştirilir. Açık havada gerçekleştirilmesinin baz alınması ile beraber yüksek sıcaklıklar ve yoğun güneş ışığına maruz kalma riski göz önünde bulundurulan hususlardandır. Bunlara bağlı kalarak tenis oyuncularının maçlarda veya antrenmanlarda giyeceği kıyafetlerin kumaşlarına dikkat edilmesi gerekir. Kıyafetlerin genellikle UV ışınlarından koruyucu kumaşlardan yapılmış olması büyük önem taşıyor. Ayrıca kıyafetlerin yaka kısımları da oyuncuların tercihine göre maçta kolaylık sağlayacak yaka tipleridir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Leave a Comment