Posted on: Ocak 18, 2022 Posted by: blog Comments: 0

Bazı spor dallarının oyun içi dinamikleri ile çok daha fazla konuşulduğu olası bir durumdur. Bu anlamda bireysel veya az oyunculu spor tiplerinin bu örneğe daha fazla uygun olduğunu görebiliriz. Söz konusu örnekler arasında tenisin yeri oldukça güçlüdür. Tenis aksesuarları ve oyun içi ekipmanları ile çok fazla detaylandırılabilen bir disiplindir. Mevcut aksesuar ve ekipmanların kendi içinde çeşitlenmesi çeşitli ayrıntılarla açıklanması mümkün olmaktadır. Bu bahsi geçen aksesuarlar içerisinde mevcut ekipmanı en güçlü şekilde destekleyecek örneklerden biri de kordajdır. Hatta kordaj için tenisin en önemli aksesuarı demek yanlış olmaz. Zira kordajın temel görevinin atışları sağlayan mekanizmaya dahil olması bu durumu daha iyi açıklamaktadır. Bu sebeple teniste kordaj aksesuarının detaylandırılması oldukça önemli bir gerekliliktir.

Teniste kordaj temel bir görev sağlaması bakımından oldukça ön planda olan aksesuarlar arasında yer alır. Tenisin en temel ekipmanı olan raket birimlerinden bir tanesi de kordajdır. Bu anlamda tenisin en büyük ve en geniş alanı olan kafa kısmı kordajı içine alır. Söz konusu kısmın içerisinde yer alan tel örgüler kordajı meydana getirmektedir. Bu açıdan tel örgülerde kullanılan yapısal materyal çeşitlerinin oluşturduğunu söylemek mümkündür. Bu açıdan 4 farklı kordaj türünün olduğu bilinmektedir. Söz konusu kordaj çeşitlerinin farklı oyun stilleri ve farklı vuruşlar için uygunluğu tenis oyuncuları tarafından belirlenen öncelikte yer almaktadır.

Teniste kordaj çeşitlerinin farklı materyallerden müteşekkil olması çeşitli artı ve eksi durumları ortaya çıkarmaktadır. Diğer taraftan tenis oyuncularının tenis kabiliyeti ve tecrübesi de kordaj seçiminde etkilidir. Söz konusu tellerin yapısal malzeme özelliklerinin yanı sıra kordajın yapım aşamasında birtakım detaylar vardır. Bilindiği üzere boş tenis raketlerinin piyasada yer alması dikkat çekmektedir. Bu raketler özellikle tenis tecrübesi ilerde olan tenis oyuncuları tarafından tercih edilmekte ve kordaj makinalarında söz konusu örme işlemi yapılmaktadır. Burada da oyuncular kendilerini uygun tansiyonda kordaj uygulaması yaptırmaktadır. Bu sayede tam olarak kişiselleşen raketler elde edilmekte ve oyuncularının mevcut performansları tam manası ile sahalara yansımaktadır. Yeni başlayan oyuncuların bu konuda profesyonel bir destek almaları daha akilane olacaktır.

Leave a Comment