Posted on: Mart 8, 2021 Posted by: blog Comments: 0
Timnit Gebru isyanı Google’ı yeniden organize etti

Google’ın eleştirel bir e-posta nedeniyle Timnit Gebru’yu kovmasının ardından, firma bilgisayar uzmanının yerini doldurmaya hazırlanıyor. Bloomberg’in haberine göre, pozisyona Marian Croak getirilecek. Croak ayrıca şirketin yapay zeka çabalarına liderlik eden Jeff Dean’e rapor verecek. Değişikliğin departmanı yeniden istikrara kavuşturmak için yapılan bir girişim olduğu bildirildi.

Gebru, işten çıkarılmadan önce büyük dil işleme modellerinin tehlikeleri üzerine bir makale yayınlama hazırlığı içindeydi. Google Araştırma Başkan Yardımcısı Megan Kacholia, Gebru’dan bu makaleyi geri çekmesini istedi. Ancak şirketin yayın süreci konusunda daha şeffaf olmasını istemesi nedeniyle bu isteği reddetti. Ardından da görevine son verildi.

Raporlama sistemi değişmiş olabilir

Olayın ardından AI ekibi Gebru tarafında bir tutum sergileyerek Kacholia’nın değiştirilmesi çağrısında bulunan altı sayfalık bir mektup yayınladı. Mektupta “Megan Kacholia’ya olan güvenimizi yitirdik ve onun raporlama zincirimizden çıkarılmasını istiyoruz” ifadeleri yer aldı. Öte yandan ekip istediğini almış olabilir. Zira yine Bloomberg’in haberine göre, yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, Kacholia artık etik AI araştırmacılarına liderlik etmeyecek.

Bakan Koca, vaka sayısı artan ve azalan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftada koronavirüs vaka sayıları artan ve azalan illeri açıkladı. Listede en çok artış Bilecik’te, en çok azalış ise Bitlis’te yaşandı.

Kaynak: tekyorum.com

Leave a Comment