Posted on: Temmuz 2, 2021 Posted by: blog Comments: 0

Gemişten günümüze baktığımızda bina tasarımları ve iç dekorasyon tasarımları birçok değişim geçirmiştir. Zaman zaman minimalizmin etkilerinin görüldüğü tasarımlarda zaman zaman daha iddialı tasarımlar olabilmektedir. Geçmişten günümüze değişen tasarımlara ayak uyduran iç mekan tasarım elemanları arasında ısıtma sistemleri de bulunmaktadır. Değişen zamanın ve gelişen teknolojinin getirisiyle artık söz konusu ısıtma sistemleri olduğunda birden fazla seçenek karşımıza çıkmakla birlikte yaklaşık 80’li yılların ortalarından beri her geçen gün popülerleşen artık bir mekan için elzem hale gelen yerden ısıtma sistemleri daha uzun yıllar daha popülerliğini ve tercih edilebilirliğini koruyacak gibi duruyor.

Yerden ısıtma sistemleri tercih nedenleri nelerdir?

Yerden ısıtma sistemleri gayrimenkul sahiplerine birçok farklı alanda avantaj sağlamaktadır. Bunlardan ilki daire sahiplerine sağladığı enerji tasarrufu ve tabii ki bu enerji tasarrufunun akabinde ortaya çıkan makul faturalardır. Yerden ısıtma sistemlerinde diğer ısıtma sistemlerinde olduğu gibi balans bozulması olmaz. Bununla birlikte diğer sistemlerdeki gib ısı kaybıda olmaz. Bu ne demek derseniz? Şöyle ki yerden ısıtma sistemi tercih edilen konutlarda, tüm zemin ısıtma sisteminin donanımıyla kaplı olacağı için her oda aynı oranda ısınır ve ısısını aynı oranda korur. Örneğin kalorifer peteklerinin kullanıldığı sistemlerdeki gibi en son peteğin olduğu oda diğer odalara göre daha soğuk olmaz. Her oda aynı oranda ısınır. Bununla birlikte yerden ısıtma sistemleri diğer ısıtma sistemlerine göre daha düşük sıcaklıklarda ısınır. Örneğin petekli bir ısıtma sisteminde mekanın ısınması içim gerekli ısı derecesi 60 santigrat dereceyken yerden ısıtma sisteminde bu ortalama 40 ila 50 santigrat derecedir. Bu yüksek orandaki enerji tasarrufu da hem çevreye hem de daire malikinin cebine olumlu olarak yansımaktadır.

Gerek estetik açıdan donanımın gizlenmesi sayesinde iç mekan için daha fazla alan sunması gerek estetik kaygıları ortadan kaldırması gerekse sağladığı enerji tasarrufu ile yerden ısıtma sistemleri diğer pek çok ısıtma sistemine göre çok daha fazla avantaj sahiptir. Bu kapsamda da diğer ısıtma sistemlerine göre daha fazla tercih edilebilir olmaktadır.

Leave a Comment