Posted on: Mart 12, 2021 Posted by: blog Comments: 0
YouTuberların ardından yazılımcılara da inceleme

Maliye Bakanlığı, Google Ireland’dan, Google Adsense kapsamında Türkiye’deki yerleşik kişilere yapılan ödemelere ilişkin bilgileri istemiş, bu kapsamda gelir elde edenlere yönelik Türkiye genelinde vergi incelemesi başlatılmıştı. Kısa süre öne YouTuberların etki altında kaldığı inceleme, şimdi de bireysel yazılımcıları vuracak. Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı, Yeni Ekonomi Danışmanlık AŞ. Kurucu Ortağı Nazmi Karyağdı da yaptığı değerlendirmede bu incelemelerin Türkiye’nin bu alandaki en büyük başarısı olan Peak Games’e yenilerinin eklenmesini önlediğini kaydetti.

Türkiye İYS’de ‘ret’ledi: İşte kullanıcı sayısı

Ticaret Bakanlığı tarafından 7 Ocak’ta hizmete açılan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) uygulamasına vatandaş büyük ilgi gösterdi. Bakan Pekcan, kullanıcı verilerini açıkladı.

Elde edilen gelirlerin reklam gelirleri olarak değerlendirildiğini ifade eden Karyağdı, “Ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin hasredilmiş olması gerekir. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyeti ise bir bilgisayar üzerinde geliştirilen, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iştir” ifadelerin kullandı.

vergi-incelemesi-artik-yazilimcilara-da-geliyor

Serbest meslek kazancının, Gelir Vergisi Kanunu’nun 65’inci maddesinde tanımlandığına vurgu yapan Karyağdı, 18’inci maddede ise bilgisayar programcıları ve kanuni mirasçılarının elde ettikleri gelirin gelir vergisinden müstesna kılındığına değindi. Sürekli veya arızi olarak yapılan yazılım faaliyetinin bu istisnadan yararlanması gerektiğini kaydeden Karyağdı, 2020 için 600 bin lira, 2021 için ise 650 bin lirayı aşan gelirlere ilişkin beyanname verilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan milyonlarca satırlık yazılımın ara yüzünde bir alanın Google’a kiralandığını ifade eden Karyağdı, “Buradaki faaliyet ticari bir faaliyet değil ve serbest meslek faaliyetidir. Dolayısıyla da elde edilen kazanç serbest meslek kazancıdır” ifadelerini kullandı.

173 bin liralık fatura çıkartıldı

Hakkında vergi inceleme raporu düzenlenen yazılımların çoğunun vergi mahkemelerine başvurarak tarhiyatların iptalini istediğini dile getiren Karyağdı, bir kısım incelemenin ise devam ettiğini aktardı. Karyağdı, bu kapsamda 2015 ve 2017’de toplam 168 bin lira gelir elden bir yazılımcıya inceleme sonucunda 173 bin liralık bir fatura çıkarıldığını belirtti.

Sistem nasıl işliyor?

İnternette veya akıllı telefonlarda oynanabilen web tabanlı oyunlar, kullanıcılar için ücretsiz olarak kullanıma açılıyor. Yazılımcı, oyunun arayüzüne (giriş sayfasına) Google reklam alanı ekliyor. Bir anlamda arayüzün bir kısmı Google’a kiralanıyor. Oyuna ilgi arttıkça reklamın izlenmesini artırıyor, ayrıca reklamdaki görselin tıklanmasıyla, oyunu geliştiren kişi daha fazla gelir elde ediyor.

Kaynak: Dünya

Leave a Comment